Home » Articles posted by mramezanie

Author Archives: mramezanie

مشکلات بهره برداری توربو ژنراتورهای الکتریکی

در  روتور توربو ژنراتورها ارتعاشات به سه صورت ذیل باعث صدمه زدن به آن میشود:

۱-ساییدگی و برخورد قطعات

۲-ایجاد خستگی بر روی قطعات

۳- شل شدن نگهدارنده هاپیچ ها و مهره ها

پنچ دلیل اصلی ارتعاشات در روتور توربو ژنراتورها به شرح ذیل میباشد:

۱-آنبالانسی  وزنی

۲- آلاین نبودن بیرینگ ها

۳- انواع نقص در بیرینگ ها

۴-آنبالانسی نیروی مغناطیسی در ژنراتور

۵- رزنانس

روشهایی که برای محافظت  توربو ژنراتور در مقابل  افزایش ارتعاشات بیش از حد در نظر گرفته میشود:

۱-راه اندازی مناسب ،بار گذاری، بی بار کردن و شات دان دادن توبو ژنراتور مطابق دستورالعمل ها

۲- روانکاری مناسب بیرینگ ها

در زمان بروز ارتعاشات بیش  از حد در توربو ژنراتور  اقدامات ذیل بایستی انجام گردد:

۱- پیگیری سریع علل ارتعاشات

۲- عدم افزایش بار یا افزایش سرعت در زمان راه اندازی

۳-تریپ توربین

سه علت اصلی تشدید شدن  آسیب رسانیدن ب و یا فالت در بیرینگ ها عبارتند از:

۱-روانکاری نا مناسب بیرینگ ها

۲- بار بیش از حد بر روی بیرینگ ها

۳-بهره برداری طولانی در شرایط ارتعاشات زیاد.

چگونگی آسیب رسدن به بیرنگ ها در اثر افزایش دما ی بیش از حد عبارتست از:

۱- ذوب شدن ب لایه بابیت

۲- ضعیف و شکننده شدن  لایه بابیت

۳- افزایش خستگی در لایه بابیت

ذلایل افزایش دما در بیرینگ عبارتند از:

۱-سرعت سافت

۲-بار بیرینگ

۳-میزان فلو روغن در بیرینگ و دمای ورودی روغن شرایط سطح بیرینگ

افزایش بار بر روی بیرینگ ناشی از دو عامل ذیل میباشد:

۱- افزایش بار توربین که باعث افزایش بار بیرینگ تراست میشود

۲-آلاین نبودن بیرینگ که باعث افزایش بار بر روی بیرینگ بالاتر میگردد.

واکنشهایی که در مقابل افزایش دمای بیرینگ های توربو ژنراتور بایستی صورت گیرد عبارتست از :

۱- دمای روغن ورودی بایستی چک شود  و در صورت بالا بودن اقدامات اصلاحی لازم صورت گیرد.

۲- تغییرات دمای بیرینگ و علت بررسی شود.

۳- ارتعاشات و تغییرات آن بررسی و اقدامات اصلاحی لازم صورت گیرد.

ب دو حالت ذیل برای  تشخیص اولیه خرابی  بیرینگ توسط مونیتورینگ دمای بیرینگ ها مشهد میباشد:

۱- افزایش تدریجی دمای بیرنگ ها

۲- افزایش لحظه ای دمای بیرینگ ها

افزایش و کاهش فرکانس  یا سرعت چرخش توربین باعث وارد شدن  و یا نزدیک شدن به حوزه فرکانس های طبیعی پره های توربین ها میگردد و طبیعتا باعث جذب انرژی در این فرکانس ها گردیده و افزایش ارتعاش پره ها در این فرکانس ها مشاهده خواهد شد. افزایش و کاهش فرکانس تا حدود بعلاو منهای یک درصد برای توربین ها قابل تحمل میباشد و ارتعاشات حاصله صدمه به توربین ایجاد نخواهد کرد. ولی مقادیر انحراف اختلاف فرکانس بیش از یک درصد بایستی کنترل شده و سریعا اقدامات لازم صورت گیرد.

پکیج کامل هند بوک ها و مراجع تخصصی مهندسی قدرت

این مجموعه شامل برترین هند بوک های تخصصی مهندسی قدرت شامل:

۱- سیستم های عایقی ماشین های الکتریکی

۲-هند بوک تخصصی پست های فشار قوی

۳-هند بوک کابل

۴-هند بوک سیستم های توزیع الکتریکی

۵-مرجع  کامل تعمیر و نگهداری و تست تجهیزات الکتریکی

۶-استاندارد حفاظت موتورهای الکتریکی (IEEE)

۷-راهنمای عیبی یابی ترانسفورمرهای قدرت بر اساس استاندارد IEEE

۸- استانداردهای NFPA

و دهها استاندارد و مرجع  فارسی و انگلیسی  مهندسی قدرت که جهت دسترسی  سریع طبقه بندی گردیده اند  در قالب یک دی وی دی تهیه شده است.

متقاضیان  این پکیج درخواست خود را به آدرس info@iranelectrical.com  ارسال فرمایند.

قیمت پکیج: ۵۰۰۰۰ تومان میباشد.

 

 

 

 

مراجع تخصصی ترانسفورماتور های قدرت

توجه:به دلیل حجم قابل توجه  فایل ها در سایت opizo بار گذاری شده اند.

 

۱-روشهای جدید در مانیتورینگ ترانسفورمرهای قدرت (فارسی)

۲-مبانی ترانسفورمرهای قدرت روغنی و تجهیزات مربوطه (فارسی)

۳-اسلاید های کارگاه آموزشی تعمیر و نگهداری ترانسفورمرهای قدرت (زبان انگلیسی)

۴-ساختمان ،بهره برداری و تست های ترانسفورمرهای قدرت (به زبان فارسی)

۵-جبران سازی حفاظت دیفرانسیل در ترانسفورمرهای قدرت (مقاله ارایه شده در کنفرانس بین المللی به زبان انگلیسی)

 

بخشی از کتاب راهنمای عیب یابی تراتسفورمرهای قدرت بر اساس استاندارد IEEE

 

۳فلوچارت آزمایش ها و بازرسی های عیب یابی و نگهداری ترانسفورماتورها، راکتورها و رگولاتورها

 

در این کتاب شرح آزمایش ها و اندازه­گیری هایی که برای عیب­یابی ترانسفورماتورهای روغنی در سایت ها انجام  می گیرد بیان شده است. روش های قید شده در این راهنما برای تنظیم کننده­های ولتاژ و راکتورهای شانت نیز قابل استفاده می باشد، آزمایش ها و اندازه­گیری های قید شده در این راهنما به صورت تفکیک شده برای بخش های مختلف و تجهیزات جانبی ترانسفورماتور شرح داده شده است. برای شناسایی و طبقه ­­بندی آسان­تر تجهیزات مختلف ترانسفورماتورها و رگلاتورها و راکتورها وهم چنین روش های عیب­یابی مورد استفاده برای هر یک از آن ها از جدول یک می توان استفاده کرد.

در این راهنما پس از تشریح هر روش آزمایش و یا اندازه­گیری جهت برآورد وضعیت ترانسفورماتور و یا عیب­یابی آن، نحوه تحلیل نتایج آزمایش قید گردیده است که جهت افزایش بینش و نتیجه­گیری بهتر شخص انجام دهنده نسبت به نتایج این روش ها می باشد. باید توجه داشت که تحلیل بعضی از آزمایش ها بایستی با استفاده از نتایج آزمایش های پیشین همین ترانسفورماتور و یا ترانسفورماتورهای مشابه آن باشد تا بتوان نتیجه­ای کامل و صحیح از آزمایش ها را استخراج نمود. هم چنین بایستی در نتیجه­گیری از آزمایش ها بایستی معیارهای مطلوب بودن سازنده را برای تجهیزات تحت آزمایش به عنوان مرجع اصلی در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

 

 

ا

۴– ایمنی

۴۱ کلیات

رعایت ایمنی در آزمایشگاه های الکتریکی نه تنها جهت موارد انسانی بایستی در نظر گرفته شود بلکه باید جهت ایمنی تجهیزات آزمایش و نیز تجهیزات تحت آزمایش لحاظ گردد. موارد زیر برخی از اصول مهم رعایت ایمنی در آزمایش های الکتریکی را بیان کرده است.

از آن جایی که بیان جزییات در این راهنما امکان پذیر نمی باشد لذا برای دسترسی به اطلاعات کامل در رعایت ایمنی در آزمایش های الکتریکی می توان از استاندارد IEEE std 510-2000 استفاده کرد.

پیش از انجام هرگونه آزمایش، بایستی در طی یک جلسه برای کلیه افراد فعال در آزمایش ها فرآیند آزمایش مورد بحث و تشریح قرار گیرد تا کلیه افرد فهم کامل ار فرآیند آزمایش ها را داشته باشند. در این جلسه بایستی موقعیت ها و موارد خطرناک را مورد تأکید قرار داد تا آزمایش ها و اندازه­­گیری ها با دقت مناسب و بدون هر گونه ریسکی صورت گیرد.

۴-۲ ایمنی افراد

۴۲۱  خطرها

آزمایش های عایقی در کارگاه های صنعتی بدون در نظر گرفتن موارد ایمنی و احتیاطات لازم باعث ایجاد خطرات می گردد. در هنگام آزمایش تجهیزات و مداراتی که بایستی تحت آزمایش قرار گیرند باید از منابع تغذیه نرمال خود جدا شوند. برای اطمینان از ایزوله شدن آن ها باید با استفاده از بازرسی چشمی و یا توسط ولت متر چک شده و سپس نقاط لازم سیستم اتصال زمین شوند. به پرسنل نیز تفهیم شود که معنی تجهیز بدون اتصال زمین، وجود برق و خطر در آن   می باشد.

۴۲۲ اتصالات زمین

استفاده و نحوه اتصالات زمین باید بر اساس راهنمای سازنده دستگاه و یا دستورالعمل های فرآیند آزمایش باشد. برای اطلاعات بیشتر به استاندارد ASTM 855-9 مراجعه شود ]۴[.

 

 

۴۲۳ احتیاط ها

هنگام انجام آزمایشات می باید احتیاطات لازم برای جلوگیری از برخورد با قسمت های برق دار ترانسفورماتور و هم چنین تجهیزات آزمایش در نظر گرفته شود. در این آزمایشات می توان از یک شخص که در یک موقعیت مناسب نسبت به مکان آزمایش ایستاده استفاده نمود و یا این که از یک سیستم  برای بی برق کردن فوری تجهیز در مواقع خطر و یا نزدیک شدن اشخاص غیر مرتبط و بی اطلاع به مدار برق دار استفاده نمود.

 

۴۲۴ علامت های هشدار و موانع نزدیک شدن به خطر

ناحیه­ای که در آن آزمایش انجام می شود می باید علامت­دار بوده و توسط یک نوار که به راحتی مشهود می باشد مشخص شود.

 

425 جو درون مخزن ترانسفورماتور

پیش از ورود به مخزن اصلی ترانسفورماتورلازم است از وضعیت جوی داخل تانک ترانسفورماتور برای تنفس کامل اطمینان حاصل کرد. این موضوع باید به استناد راهنمای سازنده ترانسفورماتور صورت گیرد.

 

4-2-6  ایمنی تجهیزات

۴-۳-۱ پیامد فالت های غیر مترقبه  تجهیزات تحت آزمایش

بعضی از آزمایش های خاص عایقی امکان ایجاد آتش و یا احتراق در اثر فالت های شدید را فراهم کند بنابراین تأکید می گردد پیش از انجام آزمایش، تجهیزات آتش­نشاتی مناسب در دسترس قرار گیرد.

 

4-3-2 اضافه ولتاژ

در حین آزمایش ولتاژ فشار قوی امکان افزایش ولتاژ بیش از حد تعیین شده وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب های ناشی از این موضوع می توان از دو گوی با فاصله هوایی از پیش تنظیم شده استفاده کرد. ولتاژ آرک در این گوی ها می باید کمی بیشتر از ولتاژ فشار قوی تعیین شده برای آزمایش باشد (برای اطلاعات بیشتر به استاندارد                IEEE  std4-1990  مراجعه شود). با قرار دادن یک مقاومت به صورت سری با گوی ها می توان از آرک به عنوان یک سیگنال هشدار استفاده کرد و یا با استفاده از یک مدار کمکی می توان در صورت افزایش غیر مجاز ولتاژ، فرمان تریپ را برای بریکر منبع تغذیه ولتاژ ارسال کرد]۲۰[.

 

433 کلاسهای مختلف سیستم عایقی

هنگامی که یک ترانسفورماتوردر بخش های مختلف خود دارای کلاسهای متفاوت سیستم عایقی باشد، برای اعمال ولتاژهای آزمایش عایقی لازم است کم ترین کلاس موجود در سیستم عایقی ترانسفورماتور به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد و ولتاژ آزمایش بر آن مبنا تعیین گردد..

 

4-3-4آزمایش تحت خلأ:

هنگامی که ترانسفورماتور در شرایط خلأ قرار دارد به هیچ وجه نباید هیچ آزمایشی بر روی آن صورت گیرد. چرا که قدرت عایق سیستم در این شرایط بسیار کم می باشد.

۴-۳-۵ برق گیر

در صورتی که ولتاژ آزمایش ترانسفورماتور در آزمایش های مختلف بیش از ولتاژ نامی ترانسفورماتور باشد لازم است برق گیرهای ترانسفورماتور پیش از برق دار کردن ترانسفورماتور از مدار خارج گردند. این عمل باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به برق گیرها و هم چنین محدودیت ولتاژ اعمالی به علت عملکرد برق گیر در ولتاژهای بالا می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

۵– آزمایش ها و تکنیک های آزمایش برای تجهیزات مختلف ترانسفورماتورها ]۲۵[.

۵۱  سیم پیچ ها

به طور کلی بازرسی و آزمایش سیم پیچ ها برای بررسی وضعیت آن ها از لحاظ جایه­جایی فیزیکی، ضعف اتصالات، قطع شدن اتصالات، اتصال حلقه سیم پیچ ها یا خراب شدن سیستم عایقی  می باشد. در این بخش پارامترهایی که در آزمایش های سیم پیچ ها اندازه­گیری می شوند و هم چنین معیارهای کیفی آن بیان می­گردند. در آزمایش های سیم­پیچ ها لازم است پمپ های روغن ترانسفورماتور از مدار خارج شوند.

 

511 مقاومت  اهمی سیم پیچ ها

علت اندازه­گیری مقاومت سیم پیچ ترانسفورماتور در سایت بررسی شرایط غیر طبیعی  سیم پیچ های ترانسفورماتور به دلیل عدم استحکام اتصالات، شکستگی هادی ها و مقاومت بالا در کنتاکت های تپ چنجر می باشد. تفسیر و تحلیل نتایج این آزمایش بر پایه مقایسه مقادیر اندازه­گیری شده  در فازهای مختلف می باشد با مقایسه مقاومت اهمی سیم پیچ های فشار ضعیف با یک دیگر و سیم پیچ های  فشار قوی با یک دیگر و بررسی تفاوت های مقادیر اندازه گیری شده      می توان وضعیت سیم پیچ های ترانسفور ماتور را ارزیابی کرد. این مقایسه­ها ممکن است با مرجع قرار دادن مقادیری که در کارخانه اندازه­گیری شده صورت بگیرد. در صورتی که تلرانس مقادیر اندازه­گیری شده کوچک تر ۵% باشد، مقادیر قابل قبول می باشد.

از آن جایی که آزمایش های صورت گرفته بر مبنای دمای محیط ۲۰ درجه سانتی گراد صورت می گیرد. لذا برای اصلاح مقادیر اندازه­گیری شده در دماهای دیگر می توان از رابطه زیر استفاده کرد(با افزایش دمای محیط در حین      اندازه گیری مقاومت اهمی سیم پیچ ها افزایش می یابد).

 

که در آن

= مقاومت در دمای مرجع (۲۰ درجه سانتی گراد)

= مقاومت اندازه­گیری شده

= دمای مرجع (۲۰ درجه سانتی گراد)

=   (سیم پیچ از جنس مس)

=  (سیم پیچ از جنس آلومینیوم )

= دمای محیط در حین اندازه­گیری مقاومت

نکته: مقدار  برای آلیاژهای آلومینیوم تا مقدار۲۳۰ درجه سانتی گراد  نیز می تواند باشد.

 

تعیین دمای سیم پیچ های ترانسفورماتور در هنگام اندازه­گیری مقاومت آن ها بسیار با اهمیت می باشد. اما     اندازه گیری دمای سیم پیچ ها در شرایط کارگاهی بسیار مشکل می باشد. مقداری از روش های رایج برای این موضوع در زیر آورده شده است.

 

الف) قرار دادن یک ترمومتر در تماس با دیواره مخزن ترانسفورماتور. این روش در صورتی که از بی­برق کردن ترانسفورماتور زمان کوتاهی گذشته باشد عدد صحیحی را ارایه نمی­دهد.

 

ب) استفاده از نمایش دهنده دمای سیم پیچ ها که توسط کارخانه سازنده  که بر روی ترانسفورماتور نصب شده است  . با استفاده از این روش می توان دمای سیم پیچ ها را تخمین زد.

 

ج) برای ترانسفورماتورهایی که توسط نیتروژن پر شده و آب­بندی گردیده­اند ترمومترهای دایم در چاهک­هایی که جهت این منظور در نظر گرفته شده نصب می­گردند. برای وارد کردن یک ترمومتر در تانک اصلی بایستی تانک اصلی را از حالت آب­بندی خارج کرد و فشار مثبت نیتروژن را از دست داد. که متعاقب آن امکان ورود رطوبت و یا ذرات خارجی و آلودگی و یا هاری ایجاد می گردد. ترمومترهایی که جهت این امر استفاده می­گردند نبایستی از نوع جیوه­ای باشند چرا که در صورت شکستن  ته آن جیوه به داخل روغن و سیم پیچ ها نفوذ کرده و شرایط فالت را فراهم می کند. برای وارد کرده ترمومتر کالیبره آزمایش در چاهک ترمومترهای دایم این گونه از ترانسفورماتورها ، بایستی ترمومتر دایم از موقعیت خود خارج گردد.

معمولاً سنسورهای مختلف دماهای متفاوتی را نمایش می­دهند در صورتی که به مدت طولانی ترانسفورماتور خارج از سرویس باشد به گونه­ای که دما در سرتاسر قسمت های مختلف ترانسفورماتور یکسان و یک نواخت شده باشد. مقدار متوسط دمای نشان داده شده توسط ترمومترهای مختلف نصب شده بر روی آن مقدار صحیح­تری خواهد بود.

۵۱۱۱ تکنیک اندازه­گیری مقاومت اهمی هادی ها (سیم پیچ ترانسفورماتور)

مقاومت سیم­پیچی ترانسفورماتور معمولاً با استفاده از تکنیک پل وتستون یا روش آمپرمتر- ولت متر و یا توسط میکرو اهم متر اندازه­گیری می شود. معمولاً برای مقاومت های بالاتر از یک اهم از پل وتستون و برای مقاومت های زیر یک اهم از پل کلوین و یا میکرواهم متر استفاده می شود.

 

51111  روش ولت متر آمپرمتر

در بعضی موارد روش ولت متر آمپرمتر از روش پل کارا تر می باشد. این روش بایستی برای ترانسفورماتور های با جریان نامی بیش از یک آمپر مورد استفاده قرار گیرد. برای اندازه­گیری در این روش از ولت متر­های و آمپرمتر های دیجیتال و با دقت بالا می توان استفاده کرد. در این روش ، اندازه­گیری با استفاده از تزریق جریان مستقیم  به سیم پیچ ها و اندازه گیری ولتاژ صورت می گیرد. مدار شکل ۲ نحوه اتصالات را در این روش اندازه­گیری مقاومت سیم­پیچ ها نمایش می­دهد. برای محاسبه مقدار مقاومت می باید ولتاژ و جریان هم زمان خوانده شود و با استفاده قانون اهم مقدار مقاومت به دست آید.

 

 

 

 

 

 

 

شکل ۲ – مدار اندازه­گیری مقاومت سیم پیچی با استفاده از روش ولت متر- آمپرمتر

در این روش معمولاً از یک باتری ۱۲ ولت به عنوان منبع ولتاژ استفاده می شود. استفاده از هر گونه منبع تغذیه الکترونیکی در صورتی که میزان ریپل ولتاژ آن کم تر از ۱% باشد نیز امکان پذیر می باشد.

به منظور به حداقل رساندن خطا در اندازه­گیری لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود.

الف) وسایل اندازه­گیری بایستی دارای رنجی ­باشند که مقدار خوانده شده در این آزمایش به مقدار حداکثر رنج آن نزدیک باشد و یا از ۷۰% حداکثر رنج آن بیشتر باشد.

ب) پلاریته مغناطیسی هسته در طی کلیه اندازه­گیرهای مقاومت اهمی یکسان باشد.

 

توجه: معکوس شدن پلاریته ولتاژ باعث تغییر در ثابت زمانی مدار مغناطیسی شده و سبب ایجاد خطا در اندازه گیری می گردد.

 

ج) سیم های ولت متر بایستی مجزا از سیم های حامل جریان باشند و تا حد ممکن به ترمینال های سیم پیچ هایی که بایستی مقاومتشان اندازه­گیری شوند باشند و این موضوع باعث جلوگیری از ورود خطا به  مقادیر اندازه گیری در اثر مقاومت سیم های حامل جریان می گردد.

معمولاً سیم­ پیچ های ترانسفورماتورها دارای ثابت زمانی زیادی ­می باشند. خواندن مقادیر ولت متر و آمپر بایستی پس از ثابت شدن آن ها صورت گیرد. برای کاهش زمان ثابت شدن جریان از یک مقاومت کاملاً اهمی خارجی می توان استفاده کرد. این مقاومت به صورت سری با منبع ولتاژ DC قرارمی گیرد. مقدار این مقاومت بایستی نسبت به مقدار مقاومت سیم پیچ ترانسفورماتور بزرگ تر باشد. برای جبران افت ولتاژ در اثر وارد کردن مقاومت اضافی بایستی ولتاژ منبع ولتاژ افزایش داده شود.

زمان مورد نیاز برای ثابت شدن جریان با مدار باز بودن سیم پیچ های دیگر کاهش می­یابد.

 

معمولاً جریان های مورد استفاده در این آزمایش نبایستی از ۱۵% جریان نامی بیشتر شود. این موضوع از گرم شدن سیم پیچ ها و هم چنین افزایش مقاومت آن ها جلوگیری می کند. مقدار مقاومت در هر سیم­ پیچ نبایستی بیشتر از ۵% با مقدار مقاومت سیم پیچ های فازهای دیگر تفاوت داشته باشد.

 

توجه: در صورتی که جریان به صورت ناگهانی قطع شود باعث ایجاد ولتاژ زیاد در دو سر سیم پیچ می گردد. برای قطع جریان در این گونه مدارات بایستی از کلیدی که دارای قدرت عایقی مناسبی باشد استفاده نمود و پیش از قطع مدار بایستی دو سر سیم پیچ اتصال کوتاه شود تا از آسیب رسیدن به منبع ولتاژ و یا مقاومت سری جلوگیری شود.

 

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ولت متر بایستی پیش از وصل و یا قطع کردن جریان در مدار، ولت متر از مدار جدا باشد.

۵۱۱۱۲ روش پل و یا میکرواهم متر برای اندازه­گیری مقاومت سیم پیچ

استفاده از مدار پل و میکرواهم متر برای اندازه­گیری مقاومت  اهمی آن یکسان می باشد. در این روش ۴ عدد سیم موجود می باشد که دو عدد آن ها مربوط به ولتاژ و دو عدد آن ها مربوط به جریان مدار اندازه­گیری می باشد. هر چهار عدد سیم بایستی به دو ترمینال انتهایی و ابتدایی سیم پیچ متصل گردند. باید توجه داشت که اتصال سیم ها به ترمینال ها بایستی کامل بوده و کلیه سیم ها مشابه باشند (از نظر جنس یا طول و سطح مقطع). هم چنین دقت شود که سیم های حامل جریان در بیرون از سیم های ولتاژ قرار گیرند. (به شکل ۳۲ مراجعه شود)

برای اندازه­گیری مقاومت توسط روش پل بایستی مدار شامل مدار مقاومت های کمکی و مقاومت سیم پیچ به حالت تعادل درآید یعنی جریان صفر گردد و سپس با استفاده از رابطه مورد استفاده در تکنیک پل و مقدار مقاومت های کمکی مقاومت مجهول یعنی مقاومت سیم پیچی محاسبه شود.

(مطابق فرآیند در بخش۵-۱-۱) از مقدار اصلاح شده مقاومت اندازه­گیری شده (بر حسب دمای محیط) می توان جهت مقایسه با مقدار مقاومت اهمی به دست آمده در آزمایش های پیشین که در شرایط استاندارد اندازه­گیری شده استفاده کرد تحلیل و نتایج این آزمایش بسیار وابسته به نوع هادیی که مقاومت آن اندازه­گیری شده می باشد.بعضی از هادی ها شامل چند رشته موازی بوده و قطع و یا عدم اتصال کامل یکی از هادی ها ممکن است در محدودة دقت شرایط اندازه­گیری نباشد. در صورتی که قطعی در بیش از یک رشته اتفاق افتاده و یا در مقاومت مسیر افزایش مقاومت زیادی رخ داده باشد میکرو اهم متر یا پل کلوین می تواند آن را ردیابی نماید.

جهت ارزیابی و تحلیل مقادیر مقاومت اهمی اندازه­گیری شده توصیه می شود که با مقاومت فازهای دیگر و یا با ترانسفورماتور و مشابه آن و یا با مقادیر اندازه­گیری شده در دوره­های قبلی  مقایسه شوند (در سایت های صنعتی). در مقایسه صورت گرفته اختلاف مقادیر نبایستی بیش از ۵% باشد.

 

 

 

 

شکل ۳- مدار اتصالات در اندازه­گیری مقاومت اهمی

۵۱۲  آزمایش های نسبت تبدیل و (پلاریته) سیم پیچ ها

۵۱۲۱ کلیات

نسبت حلقه­های یک ترانسفورماتور عبارت است از: نسبت تعداد حلقه­های سیم پیچ های فشار قوی به تعداد     حلقه های سیم پیچ های فشار ضعیف یک فاز و  نسبت ولتاژ یک ترانسفورماتور عبارت است از: نسبت ولتاژ مؤثر (rms) سمت فشار قوی به نسبت ولتاژ مؤثر (rms) سمت فشار ضعیف تحت شرایط بار گیری مشخص. در موارد عملی در شرایط مدار باز نسبت ولتاژ و نسبت حلقه­های یک ترانسفورماتور یکسان در نظر گرفته می شود.

پلاریته یک ترانسفورماتور وابسته به نحوه اتصالات داخلی می باشد و در پلاک نامی ترانسفورماتور قید می گردد. پلاریته ترانسفورماتور هنگامی که ترانسفورماتور بایستی با یک یا چند ترانسفورماتور دیگر موازی شود از اهمیت برخوردار می گردد.

نتایج آزمایش پلاریته و نسبت تبدیل مقادیر یکتا بوده و بایستی کاملاً با پلاک مشخصات ترانسفورماتور مطابقت داشته باشد.

 

5122 آزمایش پلاریته ترانسفورماتور

برای انجام آزمایش نسبت حلقه­های ترانسفورماتور دستگاه های تجاری زیادی موجود می باشد. این دستگاه ها در صورتی که مطابق دستورالعمل راهنما که توسط سازنده ارایه می­گردند به کار گرفته شوند به خوبی و با دقت نسبت حلقه­ها و پلاریته ترانسفورماتور را مشخص می کند.

در صورتی که این گونه دستگاه ها در دسترس نباشند پلاریته ترانسفورماتور با استفاده از فرآیند ذکر شده  در بخش      ۵-۱-۲-۲-۱و ۵-۱-۲-۲-۲ امکان پذیر می باشد.

 

2.1.2.2.5 آزمایش پلاریته ترانسفورماتور با استفاده از ضربه القایی

آزمایش پلاریته توسط ضربه القایی را می توان با استفاده از دو عدد ولت متر DC و یک منبع جریان انجام داد. برای ایجاد ایمنی بیشتر ترجیحاً بایستی جریان به سمت ولتاژ فشار قوی تزریق گردد. شکل ۴ مدار این آزمایش را نشان می­دهد.

 

 

 

 

شکل ۴- مدار آرمایش پلاریته با استفاده از ضربه القایی

برای انجام این آزمایش یک ولت متر DC می باید بین ترمینال های  به گونه­ای بسته شود که ترمینال مثبت ولت متر به ترمینال  متصل شود ولت متر DC دیگر بایستی به ترمینال های  ( ترمینال  به ترمینال مثبت وصل شود) ولت متر متصل شود.

یک منبع با ولتاژ DC با دامنه کم مانند باطری بایستی به ترمینال های  متصل گردد. اتصال این منبع ولتاژ باعث ایجاد یک جریان کم و حرکت قابل توجه عقربه ولت متر در ترمینال های   پس از وصل کلید خواهد گردید. اتصال منبع ولتاژ DC بایستی به گونه­ای باشد که ولت متر DC عدد مثبت را نمایش دهد. مقدار حرکت عقربه ولت متر حایز اهمیت نمی باشد.

جهت بررسی جهت انحراف عقربه ولت متر DC متصل به ترمینال های  ، بایستی هنگامی که تحریک قطع می گردد (توسط کلید) جهت حرکت عقربه ولت متردر نظرگرفته شود. در صورتی که انحراف عقربه به سمت مثبت باشد. پلاریته مطابق علامت گذاری های مدار بوده  می باشد در صورتی که انحراف عقربه به سمت منفی باشد پلاریته سیم پیچ ها بر خلاف مدار است. میزان انحراف عقربه اهمیتی در تعیین پلاریته ندارد.

 

2-2-2-1-5 آزمایش پلاریته ترانسفورماتور با استفاده از اعمال ولتاژ متناوب

 

در صورتی که نسبت تبدیل ترانسفورماتور کوچک تر از ۳۰ باشد می توان پلاریته ترانسفورماتور را با استفاده یک منبع ولتاژ متناوب و یک ولت متر ac مطابق شکل ۵ انجام داد.

ترانسفورماتور بایستی مطابق مدار شکل ۵ به مدار آزمایش متصل شود.

یک ولتاژ متناوب با دامنه کم (چند ده ولت) توسط یک اتو ترانسفورماتور به مدار تغذیه شود و به ترمینال های  متصل شود.

در صورتی که ولت متر ac مقداری کم تر از ولتاژ اعمالی را نمایش دهد پلاریته مطابق مدار می باشد در صورتی که ولت متر مقداری بیشتر از ولتاژ اعمالی را نمایش دهد پلاریته بایستی به صورت معکوس علامت گذاری شکل می باشد.

 

 

 

 

شکل ۵- آزمایش پلاریته با استفاده از روش ac

 

3-2-2-1-5 آزمایش پلاریته ترانسفورماتورهای چند فازه

کلیه فازهای یک ترانسفورماتور چند فازه بایستی با توجه به ترمینال های مشخص شده پلاریته یکسان باشند. برای تعیین پلاریته این ترانسفورماتورها می توان از روش های ذکر شده در بخش های ۶٫۱٫۲٫۲٫۱ و ۶٫۱٫۲٫۲٫۲ و یا با استفاده از دستگاه های آزمایش تجاری موجود استفاده نمود.

 

3-2-1-5 دستگاه های اندازه­گیری نسبت تبدیل ترانسفورماتور

برای اندازه­گیری نسبت تبدیل ترانسفورماتور انواع دستگاه های تجاری که توسط شرکت های صنعتی ساخته      می شوند در بازار موجود می باشد این دستگاه ها در صورتی که مطابق دستورالعمل راهنمای سازنده به کار گرفته شوند توانایی ارایه نتایج آزمایش با دقت مناسب را دارا می باشند این دستگاه ها معمولاً علاوه بر نسبت تبدیل، پلاریته فازهای ترانسفورماتور را نیز تعیین می­کنند.

برای ترانسفورماتورهای که دارای تپ چنجرOLTC ,NLTC می باشند نسبت تبدیل بایستی برای کلیه تپ­ها  اندازه­گیری شود.

در صورتی که دستگاه های آزمایش تجاری صنعتی برای آزمایش نسبت تبدیل ترانسفورماتور موجود نباشد با استفاده از روش های قید شده در زیر می توان این آزمایش ها را انجام و تحلیل نمود.

 

 

1-3-2-1-5روش ولت متری

در این روش از دو ولت متر ac استفاده می شود. یکی از این ولت مترها با سمت فشار قوی و دیگری با سمت فشار ضعیف موازی می شوند. سپس سیم پیچی سمت فشار قوی توسط ولتاژی که بیش از ولتاژهای ولت متر نباشد تحریک  می گردد. و سپس مقادیر ولتاژ در ولت متر خوانده شده و ثبت می گردد. در مرحله دوم آزمایش بایستی جای دو ولت متر عوض و مجدداً مقادیر خوانده شده و ثبت شوند. مقدار متوسط نسبت دو تبدیل به دست آمده بیان گر مقدار حقیقی نسبت تبدیل ترانسفورماتور می باشد. خواندن مقادیر نشان داده شده توسط ولت متر به صورت هم زمان از ملزو مات این آزمایش می باشد.

دقت ولت متر به کار گرفته شده بایستی با توجه به مقدار۵/۰% نسبت تبدیل ترانسفورماتور انتخاب شود.

 

۲-۳-۲-۱-۵ اندازه­گیری نسبت تبدیل با استفاده از پل تعیین ضریب قدرت و ظرفیت خازنی

نسبت تبدیل را می توان با استفاده از پل تعیین ضریب قدرت و ظرفیت خازنی (این پل گاهی با نام پل ضریب پراکندگی نیز نامیده می شوند) اندازه گیری کرد. نتایج آزمایش نسبت تبدیل با استفاده از این روش به خوبی آزمایش با استفاده از ترانسفورماتورهای ولتاژ می باشد که در آن ها خطای تغییر فاز ولتاژ نیز وارد می گردد. علاوه بر آن توسط این دستگاه می توان ولتاژ با سطح بالا را به ترانسفورماتور اعمال نمود معمولاً این ولتاژ درحدود ۱۰ الی ۱۲ کیلو ولت می باشد. برای انجام این آزمایش توسط دستگاه پل دستگاه های مختلفی توسط سازندگان صنعتی ساخته شده است. دستورالعمل راهنمای این دستگاه ها روش دقیق انجام آزمایش را بیان کرده است.

 

4-2-1-5 تحلیل نتایج آزمایش نسبت تبدیل ترانسفورماتور

تلرانس نسبت تبدیل در فازهای مختلف یک ترانسفورماتور بایستی کم تر از ۵/۰% در مقایسه با مقدار بیان شده در پلاک نامی ترانسفورماتور باشد. برای ترانسفورماتورهای سه فازه با اتصال ستاره این تلرانس برای ولتاژ فاز به نوترال در نظر گرفته می شود. در صورتی که ولتاژ فاز به زمین به صورت مشخص قید نشده باشد با استفاده از تقسیم ولتاژ فاز به فاز بر  می توان آن را تعیین نمود.

بعضاً مشاهده می شود نسبت تبدیل دو سیم پیچ های طرفین در ترانسفورماتور سه فازه با نسبت تبدیل قید شده در پلاک نامی متفاوت می باشد. در صورتی که این اختلاف کم تر از تلرانس ۵/۰% درصد باشد قابل قبول بوده و دلیلی برای رد ترانسفورماتور نمی باشد.

ندرتاً مشاهده می شود که نسبت تبدیل یک ترانسفورماتور سالم با مقدار قید شده در پلاک نامی آن متفاوت      می باشد این موضوع هنگامی ممکن است اتفاق بیافتد که یک ترانسفورماتور بسیار بزرگ دارای یک سیم پیچی فشار ضعیف با تعداد دور­های کم باشد. در این حالت اندازه­گیری بایستی در شرایطی صورت بگیرد که کلیه حلقه های سیم پیچ سمت فشار ضعیف در مدار ­باشند( با استفاده از تپ چنجر) چرا که ممکن است تعداد حلقه های سمت فشار ضعیف کم تر از ۲۰۰ دور باشد (برای دقت ۵/۰% در نسبت تبدیل بایستی حداقل تعداد دور سیم پیچ ها ۲۰۰ دور باشد). برای اطلاعات بیشتر به استاندارد IEEE Std C57.90-1999 مراجعه شود ]۲۵[.

بایستی توجه داشت که در ترانسفورماتورهایی که تپ چنجر در سمت فشار ضعیف آن ها قرار داده شده است، ممکن است تعداد حلقه های بین هر دو تپ یکسان نباشند (به دلیل لزوم ایجاب شده در  مسایل طراحی) در چنین حالتی تغییرات ولتاژ در تغییرات تپ­های مقداری یکسان نخواهد بود. گرچه ممکن است مقادیر اندازه­گیری شده در این تپ ها دقیقاً مطابق پلاک مشخصات ترانسفورماتور نباشد. ولی این نسبت تبدیل در کلید تپها و برای هر سه فاز بایستی یکسان باشند (از تلرانس مجاز برخوردار باشند)

 

3-1-5 جریان تحریک

۱-۳-۱-۵ کلیات:

آزمایش جریان تحریک تک فاز در مکان یابی فالت ها ، هم چون خرابی در ساختمان هسته مغناطیسی ترانسفورماتور، تغییر مکان سیم­پیچ ها، اتصال حلقه و یا اشکال در سیستم تپ چنجر مناسب می باشد. این شرایط باعث تغییر در رلولتانس مدار مغناطیسی ترانسفورماتور و در نتیجه افزایش جریان مورد نیاز جهت ایجاد فلوی مغناطیسی مطلوب می گردد.

 

 

برگزاری دوره عیب یابی موتورها و ژنراتورهای الکتریکی فشار قوی

سر فصل های دوره:

۱-ساختمان و متریال در موتورها و ژنراتورهای الکتریکی

روتور استاتور-هسته مغناطیسی-سیم پیچ های فشارضعیف و قوی- پوسته-بیرینگها (اسلیو و آنتی فریکشن)-ترمینال باکس

۲-تشریح انواع موتورهای الکتریکی و کدینگ  و پلاک مشخصات آنها

کلاس گشتاور-کلاس عایقی-IP-IC-IK-ضد انفجار-مشخصه کاربری (S1-S8)

3-آزمایش های عیب یابی و ACCEPTANCE TEST

آزمایش اندازه گیری مقاومت عایقی-PI-DAR-DD- آزمایش ولتاژ فشار قوی AC,DC-آزمایش DC RESISTANCE-آزمایش تخلیه جزیی-DISSIPATION FACTOR

4-عیب یابی با استفاده ازآنالیز هارمونیکی جریان استاتور

فالت در شمش های روتور-نا همر مرکزی استاتیکی و دینامیکی روتور و استاتور-اتصال حلقه در سیم پیچی استاتور

۵-آنالیز ارتعاشات مکانیکی موتورهای الکتریکی و ژنراتورهای الکتریکی

شل بودن استحکامات مکانیکی ورقه های هسته استاتور-نابالانس  بودن روتور- آلاین نبودن روتور-نا متعادل بودن ولتاژ – شکستگی شمش های روتور و …

۶-بررسی چندین مورد فالت در موتورهای فشار قوی در صنایع نفت و فولاد و نیروگاه

برخی از مراکز صنعتی و دانشگاهی که دوره تاکنون در آنها برگزار گردیده است:

۱-پالایشگاه امام خمینی

۲-شرکت نفت و گاز زاگرس

۳-شرگت گاز تهران

۴-پالایشگاه هشتم پارس جنوبی

۵-شرکت مهندسی ماشین های دوار خاور

۶-پالایشگاه پنجم پارس جنوبی

۷- پتروشیمی خارک

۸-مرکز پایش ماشین های الکتریکی دانشگاه علم و صنعت ایران

  استاد: مهندس رمضانی کارشناس ارشد قدرت مشاور عیب یابی موتورها و ژنراتورهای الکتریکی در صنایع سنگین و طراح پروژهای صنایع نفت و گاز
شماره تماس:-۰۲۶۳۲۲۰۱۶۶۲-۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷
ثبت نام: درخواست خود را با ارسال ایمیل به آدرس info@iranelectrical.com ارسال فرمایید .

 

ضمنا جهت سهولت تماس حتما شماره همراه در درخواست درج گردد.

تماس با ما

تلفن تماس :۰۲۶۳۲۲۰۱۶۶۲

موبایل:۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷ مهندس مهدی رمضانی

ایمیل:info@iranelectrical.com

آدرس کارگاه:کرج-هشتگرد-روبروی کارخانه سیمان

آدرس دفتر:کرج -چهار راه هفت تیر-بوستان یک-پلاک ۲۰

انجام تست ها و مشاوره عیبی یابی موتورها و ژنراتورهای الکتریکی

گروه ایران الکتریکال با استفاده از انواع تجهیزات تست و عیب یابی موتورها ،ژنراتورها و ترانسفورمرها و نیز با بهره گیری از کادر مجرب به استفاده مدرنترین روش ها نسبت به عیب یابی این نجهیزات اقدام نماید.

همچنین در صورت وقوع عیب امکان رفع اشکال در کارخانه مربوطه(در صورت امکان ) و یا کارگاه این گروه واقع در هشتگرد کرج میسر میباشد.

بعضی از تست های قابل انجام به شرح ذیل میباشد:

۱-آنالیز هارمونیکی جریان استاتور

۲-آنالیز ارتعاشات مکانیکی

۳-اندازه گیری پارمترها و کیفیت عایقی

تامین انواع موتور و ژنراتور

گروه ایران الکتریکال تامین کننده انواع موتورهای الکتریکی و دیزل ژنراتورهای بنا به مشخصات اراپه شده توسط متقاضی میباشد.درذ صورت نیاز عملیات نصب و راه اندازی توسط این گروه در محل مورد درخواست نصب خواهد گردید.

تامین عایق های موتورها و ژنراتورهای الکتریکی

گروه تخصصی ایران الکتریکال تامین کننده انواع عایق های موتورها و ژنراتورهای الکتریکی از شرکت  های معتبر بین المللی میباشد.

این عایق ها شامل موارد ذیل میباشد:

۱-انواع رزین ها و چسب ها

۲-انواع نوارهای عایقی هادی ،درون شیار ،اورهنگ و …

۳-انواع فیکسچرها

۴-کانکتورها

در صورت لزوم اجرا و تعمیرات موضعی بنا به درخواست متقاضی در محل کارخانه و یا در کارگاه این گروه انجام پذیر میباشد.

 

 

 

 

طراحی تجهیزات و تاسیسات الکتریکی

طراحی تاسیسات و تجهیزات الکتریکی یک از مسایلی است که از سطح بسیار کوچک همچون تاسیسات برق ساختمان تا تاسیسات برق یک مجتمع فولاد و یا نیروگاهی را در بر میگیرد. معمولا در طراحی دو مقوله پاسخگویی به مصارف و برآورد اقتصادی آن بسیار چشمگیر میباشد . عدم پیش بینی شرایط فالت و غیر نرمال یکی از مواردی است که در طراحی  های ضعیف پس از گذشت زمان و پس از وقوع شرایط غیر نرمال همچون فالت ها  مشخص میگردد و خود باعث تحمیل هزینه های مختلف میشود.

بعنوان مثال در یک سایت صنعتی به علت اشکال در سیستم هشدار فالت یو پی اس پس از قطع برق سیستم اضطراری از مدار خارج گردیده و  باعث آسیب رسیدن به کمپرسوری با قیمت چند میلیارد گردیده است(در ایران).

لذا  طراح تاسیسات و تجهیزات برق بایستی دارای پارامترهای ذیل باشد.

۱- شناخت کامل از تاسیسات و تجهیزات الکتریکی  و نیز فرآیندهای مکانیکی و شرایط کارکرد و حالت های راه اندازی

۲-تجارب شرایط فالت  و غیر نرمال در تاسیسات برق و فرآیند های مربوطه

۳-توانایی محاسبه دقیق برای جلوگیری از  ایجاد هزینه های غیر ضروری برای اضافه ظرفیت های در نظر گرفته شده.

۴-شناخت صنایع فعال تولید کننده در زمینه برق در سطح داخل و خارج از کشور

۵-تجربه طراحی های متفاوت جهت در نظر داشتن  تجارب در همه ابعاد طراحی

 

به عنوان مثال در یکی از طراحی های تاسیسات برق  برای یک موتور ۶۰ کیلو وات طراح کابل با سطح مقطع ۱۲۰ میلی متر در نظر گرفته بود با محاسبه این کابل با مقطع ۳۵ میلی متر مربع کفایت میکرد. حال در نظر بگیرید اگر ۱۰ هزار متر  طول کابل های مصزف شده برای ۱۰ موتور سه فازه باشد  و برای هر متر ۳۰ هزار تومان بیشتر هزینه شود مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان فقط  کابل اضافه هزینه شده است(این مورد در یکی از پروژه های صنعتی ایرانی مشاهده گردیده).

و یا طراحی صورت گرفته برای یک دیزل ژنراتور با قدرت مورد نیاز ۱ مگا وات دقیقا ۱ مگا وات برآورد شده و طبیعی است ضریب اطمینان و طول عمر این ژنراتور بسیار کوتاه خواهد بود و در اینجا بابستی ظرفیتی بالاتر از بار اعمالی برای دیزل ژنراتور در نظر گرفته شده و نیز جریان راه اندازی در محاسبه ژنراتور آن در نظر گرفته شود.

از دیگر مواردی که در طراحی بسیار مهم میباشد در نظر داشتن طرح های توسعه میباشد . یک طراح بایستی با توجه به اطلاعات اخذ شده از کارفرما توسعه آتی طرح را مد نظر قرار داده و بصورت بهینه و خارج اضافه ظرفیت های اغراق آمیز تمامی شرایط بارهای آتی را پیش بینی کرده و در طراحی لحاظ نماید.

متاسفانه  شرکت های مشاور کوچک که امکان جذب مهندسان با تجربه طراح را ندارند با استفاده از مهندسان کم تجربه اقدام به طراحی تاسیسات برق مینمایند و در نهایت هزینه های ناشی از موارد فوق را کار فرما متحمل میگردد .هزینه های مالی به بار آمده ناشی از طراحی ناصحیح برای کارفرما و عدم به کار گیری تجارب مفید مهندسان  و  مجرب نتیجه این امر خواهد بود.

بزودی سر فصل های طراحی تاسیسات برق بصورت مبحث به مبحث در این سایت ارایه خواهد شد. از مهندسان مجرب که تجارب در زمینه طراحی تاسیسات برق میباشند دعوت به همکاری در تکمیل مباحث میگردد.

نویسنده:مهدی رمضانی

کارشناس ارشد برق و طراح تاسیسات  و تجهیزات برق

گروه تخصصی عیب یابی و راه اندازی و طراحی درایو ایران الکتریکال

گروه تخصصی ایران الکتریکال با همکاری کارشناسان مجرب در زمینه عیب یابی ،راه اندازی و طراحی درایو و موتور مربوطه آماده همکاری با صنایع مختلف میباشد.

تجارب این گروه در زمینه درایو در صنایع سنگین مانند فولاد و مس میباشد. انواع درایوهای ذیل در حوزه کاری این مجموعه میباشد:

۱- درایو های ABB

۲-درایو های زیمنس

۳-درایو های  سرو SEW

۴-درایو های LENZE

۴-درایوهای MOLLER

۵-درایوهای VECTRON

 

تماس با مدیر گروه:۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷

ایمیل :MRAMEZANI@IRANELECTRICAL.COM

INFO@IRANELECTRICAL.COM

دوره آموزشی درایوهای الکترونیکی موتورهای الکتریکی

سرفصل ها:

۱-ساختمان مداری و تجهیزات درایوها

۲-روشهای کنترل سرعت

۳- روش های انتخاب موتور و درایو

۴-سنسورها و انکودرها

۵-حفاظت ها در درایوها

۶-بررسی انواع درایوهای زیمنس و کاربری آنها(simovert vc,micromaster440,ACS800)

7-تعمیرات و عیب یابی داریوها

 

 مدرس آقای مهندس کیهانی

 

دوره آموزشی تعمیر و نگهداری و آزمایش های عیب یابی توربو ژنراتورهای سنکرون

سرفصل ها:

 

  •  ساختمان و تجهیزات :استاتور-رتور – سیستم تحریک و سیستم های خنک کننده و تجهیزات مانیتورینگ
  • فرآیند فرسودگی و تنشها و نقاط مستعد فالت
  •       بررسی توان ها و محدودیت ها در توان اکتیو و راکتیو
  •      تست های آنلاین و آف لاین
  •      بازرسی و چک لیست بازرسی
  •      تعمیر و نگهداری

 

مدرس :آقای مهندس مهدی رمضانی

تلفن: ۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷

ایمیل:info@iranelectrical.com

دوره آموزش CM موتورهای الکتریکی

دوره آموزشی پایش وضعیت موتورهای الکتریکی(ELECTRIC MOTOR CONDITION MONITORING)

سر فصل های دوره

۱-ساختمان و متریال  در موتورهای الکتریکی

۲-انتخاب درست موتورهای الکتریکی و کد های استاندارد مربوطه

۳-آزمایش های الکتریکی در پایش وضعیت موتورهای الکتریکی و تحلیل آنها

۴-آزمایش های اندازه گیری ارتعاشات در موتورهای الکتریکی و تحلیل آنها

۵-بررسی شرایط محیطی ،حرارتی،الکتریکی و مکانیکی نامناسب

۶-عوامل فرسودگی و پیری موتورهای الکتریکی

۷-بررسی ۱۰ مورد فالت در موتورهای الکتریکی صنایع سنگین و تحلیل آنها

 

مدرس دوره: مهندس مهدی رمضانی

مشاور و مجری تعمیرات و عیب یابی موتورهای الکتریکی

موبایل:۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷

ایمیل:Mramezanie@gmail.com,Mramezani@iranelectrical .com

تعمیر موضعی موتورهای الکتریکی فشار قوی

موتورها و ژنراتورهای الکتریکی فشار قوی از تجهیزات بسیار حساس و گرانقیمت میباشند. تعمیر این تجهیزات هزینه های بسیاری در بر خواهد داشت و در صورتیکه اشکال خیلی وسیع باشد نیاز به تعمیر اساسی و انتقال موتور یا ژنراتور به کارگاههای تعمیراتی در نقاط دور دست شرکت مربوطه میباشد.که این خود هزینه های قابل توجهی ایجاد خواهد کرد .اما انتخاب متخصصین مجرب در عیب یابی میتواند  هزینه تعمیرات را به مقدار زیادی تقلیل داده و حتی در محل اشکال مربوطه را برطرف کرد. به عنوان مثال در صورت وقوع فالت در سیم پیچی شامل اتصال بدنه- اتصال حلقه -قطع شدن یا ذوب شدن سیم پیچی در صورتی که قابل دسترس باشند  و بعضا حتی ظاهرا غیر قابل دسترس باشند با کمی دقت و تلاش و استفاده از ابزارهای مخصوص امکان بازسازی وجود دارد اما بعضا برای سهولت امر این تجهیزات به کارگاههای تعمیراتی ارسال شده و علاوه بر زمانبری هزینه بسیار زیادی بر شرکت مربوطه تحمیل میکند.

اما در بعضی اوقات تشخیص اشتباه هزینه بسیار قابل توجه و نابجا برای شرکت های دارنده این تجهیزات ایجاد میکند. به عنوان مثال در یکی از شرکت های پالایش گاز علت لرزش یک موتور ۵ مگاوت با استفاده از آنالیز هارمونیکی فالت در هسته تشخیص داد شد که علت اصلی نا ترازی پایه های  فابریک موتور بود. و یا در یکی از شرکت های فولاد تشخیص اولیه دمای بالای موتور اتصال حلقه تشخیص داده شد در صورتیکه مسدود بودن مسیر هوای خنک کاری توسط آلودگیها علت اصلی بود . لذا به کار گیری مشاورمجرب میتواند بسیار کاهش هزینه و افزایش سرعت تعمیر را در بر داشته باشد.

هر چند امروزه دستگاههای بسیار پیشرفته ای همچون آنالیر کننده هارمونیکی جریان استاتور،آنالیزور هارمونیکی ارتعاشات ، اندازه گیر پارامترهای مختلف سیستم عایقی همچون IR,DD,PI,DD,AR , اندازه گیر تلفات عایقی ،پاسخ فرکانسی و…  در دسترس قرار گرفته است لیکن به کار گیری و تحلیل این نتایج نیاز به تجربه کافی دارد که در غیر اینصورت به نتایج نادرست و هزینه ساز منجر خواهد شد.

 

 

[highlight]

مهدی رمضانی

مشاور و مدرس عیب یابی و تعمیرات موتورهای الکتریکی فشار قوی

[/highlight]

 

استراتژی عیب یابی موتورهای الکتریکی

موتورهای الکتریکی تجهیزاتی بسیار مهم در صنایع و فرآیند های صنعتی هستند. عیب یابی و یا پیش بینی فالت در این تجهیزات میتواند بسیار نقش مهمی در جلوگیری از وقفه در تولید و یا  کاهش هزینه های ناشی از گسترش فالت در موتور الکتریکی داشته باشد. برای انجام آزمایش عیب یابی  نیاز به یک استراتژی و دانش کامل ساختمانی و نحوه تولید گشتاور مکانیکی از توان الکتریکی مورد نیاز میباشد. لذا عیب یابی بایستی با نگرش عمیق الکتریکی و مکانیکی همزمان صورت بگیرد که معمولا اینگونه نیست و از آنجایی که فالت مکانیکی میتواند فالت الکتریک و فالت الکتریک میتواند فالت مکانیکی تولید کند اشتباه در پیدا کردن ریشه فالت میتواند به تعمیرات مستمر و بی نتیجه و پر هزینه تبدیل شود. بنابراین تعریف یک استراتژی کامل در این جهت میتواند بسیار راهگشا باشد.

عیوب ایجاد شده در موتورهای الکتریکی به دو شاخه مکانیکی و الکتریکی طبقه میشوند که در مواردی همپوشانی خواهند داشت.

عیوب مکانیکی:

۱-نابالانسی روتور یا فن

۲-آلاین نبودن شافت روتور

۳-نا هم مرکزی استاتیک و دینامیک روتور و استاتور

۳-ضعف بیرینگ ها

۴-ناکارایی سیستم خنک کن موتور و یا بیرینگ ها

۵-نامناسب بودن فونداسیون

عیوب الکتریکی:

۱-اتصال فاز به بدنه

۲-اتصال حلقه

۳-اتصال فاز به فاز

۵-ضعف سیستم عایقی سیم پیچ های استاتور و هسته استاتور

۶-شل بودن ورقه های هسته استاتور

۷-شکستگی میله های روتور

از آنجایی که از سرویس خارج کردن موتور الکتریکی مخصوصا در صنایع سنگین مانند فولاد و یا نفت و پتروشیمی بسیار هزینه ساز میباشد بایستی بصورت قاطع و محرز عیب موتور شناسایی شود و با توجه به این که تشخیص عیب در حالت در سرویس بسیار سخت میباشد و نیاز به تجربه و دانش بالا دارد معمولا  عیب کاملا مشخص نمیشود .

با استفاده از استراتژی و به کارگیری روشهای حرفه ای و بروز دنیا  که در این نوشتار مروری بر آن شده میتوان بر این مشکل فایق آمد.

برای عیب یابی قاطع یک موتور الکتریکی بایستی استراتژی ذیل را در نظر داشت.

۱-داشتن شناخت کامل از ساختمان موتور الکتریکی

۲-داشتن اطلاعات سوابق تعمیراتی و مدارک سازنده

۳-دانش کامل از  فالت های مکانیکی و ریشه های آن

۴-دانش کامل فالت های الکتریکی و ریشه های آن

۵-دانش کامل  ازعوامل تنش زا و فرسوده کننده الکتریکی و مکانیکی(TEAM FACTORS)

۶- دانش کامل عیب یابی با استفاده از آنالیز هارمونیکی جریان استاتور و ارتعاشات مکانیکی همزمان

۷-دانش کامل ساختمان سیستم عایقی مخصوصا در موتورهای الکتریکی فشار متوسط و انواع تست های عایقی

البته بدیهی است داشتن اطلاعات و دانش های ذکر شده نمیتواند در یک شخص مجتمع گردد . اما داشتن آشنایی با رئوس این دانش ها میتواند بسیار مثمر ثمر باشد.

ادامه دارد…

شرکت شما

در صورت تمایل به ثبت نام شرک شما در این لیست با هزینه ۵۰ هزار تومان سالیانه نام شرکت و لینک شرکت شما در لیست قرار میگیرد

لطفا درخواست خود را با ایمیل info@iranelectrical.com  ارسال فرمایید.

عیب یابی تخصصی الکتروموتورها

الکتروموتورها تجهیزاتی بسیار پرکاربرد در صنایع کوچک و بزرگ میباشند. این موتورها بسته به نوع کاربرد از انواع مختلفی میباشند :دو تقسیم بندی عمده آنها شامل موتورهای dc , ac  میباشد.

اشکالها و عیب هایی که در این تجهیزات و سیستم های آنها حادث میشود نسبتا پیچیده میباشند و بعضا باعث هزینه های قابل توجه برای خط تولید که وابسته به عملکرد صحیح آنها میباشد میگردند. لذا در اولین قدم برای کاهش هرچه بیشتر خرابیها  بایستی در انتخاب این موتورها موارد ذیل را در نظر گرفت:

۱-انتخاب قدرت مناسب و دمای کار کرد مناسب و شرایط کاری مناسب

۲-انتخاب مدار تغذیه و کنترل مناسب شامل ولتاژ تغذیه کنتاکتورها و کابل ها

۳-انتخاب حفاظت های مناسب و توالی درست در ترتیب حفاظت ها

در گام دوم مسئله نگهداری حائز اهمیت میباشد:

در نگهداری این تجهیزات بایستی به موارد ذیل توجه داشت:

۱-دمای یاتاقانها یا بیرینگ ها که بصورت دوره ای بایستی ثبت گردد.

۲-لرزش موتور در نواحی بیرینگها یا بدنه و یا ناشی از بار متصل به آن

۳-بررسی اتصالات در نواحی ترمینال باکس و مدار تغذیه

۴-بررسی سیم پیچ ها و آلودگی آنها در صنایع آلوده

۵-اجرای آزمایش های بررسی وضعیت کیفی عایق ها

در گام بعدی در صورت وجود هر گونه ضعف برطرف کردن آن در اسرع وقت میباشد.

به یاد داشته باشید این تجهیزلات بسیار حساس میباشند و پر اهمیت میباشند لذا تا عدم اطمینان قطعی وئ شفاف شدن عیب آنها را زیر تعمی نبرید و از متخصصان با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.

مطالعه موردی خرابیها:

۱-ارتعاش بالای الکتروموتور ۵ مگا وات در یکی از صنایع نفتی که به غلط با آزمایش آنالیز جریان به استاتور ربط داده شده اما پس از بررسی مشاهده گردید که اشکال ار استراکچر میباشد.

۲-قطع شدن مکرر کلید تغذیه که به غلط به آسیب دیدن سیم پیچی نسبت داده شده بود.کارخانه به مدت یکماه توقف تولید داشت و موتور چند بار سیم پیچی گردیده بود. اشکال اصلی که توسط متخصصین مربوط پیدا شد ناشی از حساس شدن کلید تغذیه بود.

۳-افزایش دمای الکترموتور ۵ مگاواتی صنعت فولاد به علت مسدود شدن داکت خنک کار ی روی استاتور.

۴- ارت فالت بودن روتور ژنراتور ۴۰ مگاوات پس از تعمیر به علت جذب رطوبت که با گرم کردن آن اشکال رفع گردید.

 

همانطوریکه ملاحظه میشود اشتباه در تشخص باعث هزینه های قابل توجه و حتی میلیاردی میگردد .

مهدی رمضانی متخصص عیب یابی موتورهای الکتریکی

تماس:۰۹۱۵۳۱۰۷۳۹۷